Eerste test 2025 Honda X-ADV en Forza 750
Er zijn slechts een handvol motoren die weinig of geen concurrenten hebben. De Honda X-ADV is er één van. Voor 2025 krijgt Honda’s eigenzinnige motor-scooter kruising een grondige update. Honda grijpt zowel in op het uiterlijk, de elektronica als de prestaties. Wij gingen ‘m testen in Sicilië. In één adem gingen we ook na hoe het loopt met de net zo goed vernieuwde Forza 750.
Buitenbeentje
Sinds ie in 2017 gelanceerd werd, is de Honda X-ADV een buitenbeentje. Wie er toch een label wil op plakken, noemt hem de SUV der motorfietsen. Bij gebrek aan betere omschrijvingen, moet dat volstaan.
Het concept van de X-ADV was van bij de lancering 8 jaar geleden, al goed uitgekiend. Een diamant type stalen frame, dat duidelijk verwijst naar een motorfiets. Echter: dan toch weer dat kuipwerk met treeplanken en de haast obligate opbergruimte, om als scooter gelabeld te worden. Gooi daar bovenop dat er off road voetsteunen (optioneel) beschikbaar zijn en dat je via het DCT-systeem ook kunt schakelen, en de verwarring tussen motorfiets en scooter is compleet.
Mix
Houden zo. Want de unieke mix is één van de aantrekkingspunten van de Honda. Maar dat alleen volstaat niet om het te schoppen tot de top-3 van best verkopende Honda’s en een vierde plaats te scoren in de ranking van meest verkochte adventures in 2023. Met de updates die voor 2025 doorgevoerd werden, wil Honda de populariteit van de X-ADV verder garanderen. Wij gingen uitvlooien of die intentie kans op slagen heeft.
Uiterlijk ziet de X-ADV er een wat hipper uit dan zijn voorganger. Dat is vooral te danken aan de nieuwe snoet, waar de LED lichten nu in een behuizing zitten waarin ook de knipperlichten werden ondergebracht. Maar het is vooral al rijdend dat je vaststelt dat de X-ADV een stap voorwaarts heeft gezet. Ook al hebben de rij-modi dezelfde naam, de configuratie ervan werd aangepast, zodat de twin onder alle omstandigheden sterker voor de dag komt. Met een directere respons en een breder gespreid koppel.
Een nieuwe joystick op de linker stuurhelft, laat je toe om vlot door alle menu’s te navigeren. De modi kies je met één knop, deze joystick helpt je ook om de USER modi te finetunen, waarbij je de tractiecontrole kunt uitschakelen en motorrem, vermogen en het DCT-schakelmoment kunt instellen.
Nieuwe norm
Dat laatste is één van de voelbare verbeteringen aan Honda’s automatische schakelsysteem, maar ook het schakelen zelf gaat (nog) vlotter. Door een herberekening van de oliedruk in de zuigerkamer van het DCT, gaat het schakelen nog vlotter en wordt de tijd om de koppeling te activeren, gehalveerd. Dat voel je duidelijk. De X-ADV is de best schakelende DCT motor waar we al mee reden. Te verwachten is dat de vooruitgang op dit vlak ook naar de andere DCT-Honda’s zijn weg zal vinden.
We hopen hetzelfde voor de joystick bediening, die pakweg de controleknoppen van de Africa Twin bijna voorhistorisch doen lijken. Dat is een metafoor, want tijdens de prehistorie hadden motoren, zoals bekend, nog geen rij-modi. Dat kwam pas in de eerste ijstijd, toen tractiecontrole plots een dingetje werd.
Moderner
Met een goed ogende en vlot schakelende X-ADV stoven we de flanken van de ETNA op. Met één oog turend naar de rookpluim die constant uit de vulkaan opstijgt en het andere op het nieuwe TFT-scherm gericht. Een mens is scheel voor je het weet. Hoe dan ook, op dat nieuwe TFT scherm, kun je ook moeiteloos dagteller, gekozen rijmodus, verbruik, etc… terugvinden. Door een extra coating onder het scherm, zijn er minder reflecties en blijft het scherm beter afleesbaar. Het werkt nog ook!
PS5?
De X-ADV voelt wat moderner aan dan zijn voorganger en reageert flukser op het gas. Wat rijden op de Siciliaanse slingerbanen een feest maakte. Onze voorrijder legde er met een Africa Twin aardig de pees op en de X-ADV had geen moeite om dat ritme te volgen. Stevig naar een bocht knallen, twee versnellingen afschakelen met de peddel aan je linker duim en dan weer het gas er op. Het Playstation gevoel steekt nu en dan de kop op. In D-stand neemt het DCT onmiddellijk na het afschakelen terug de automatische modus aan, dus ook al heb je manueel geschakeld, op het moment waarop je uit de bocht accelereert, neemt de automaat het alweer over. Tenzij je ook manueel wilt opschakelen, dan doe je dat gewoon.
Binnenpretjes
Echter, na enkele pogingen konden we niet anders dan vaststellen dat het DCT exact opschakelde wanneer we dat wilden. Zowel in de USER-modus als later in Road of Sport. Kies de juiste mode voor de omstandigheden en je gemoedsgesteldheid en het DCT doet wat je wilt. Heerlijk. Het zorgde voor binnenpretjes op die heerlijke Siciliaanse slingerwegen.
Als je echt sportief wilt rijden, kun je ook motorfiets-gewijs je voeten op de voetsteuntjes plaatsen en zelfs een lichte buitenboordstijl toepassen. Het helpt, vraag het maar aan de Siciliaan met de Audi RS4 die alle moeite van de wereld deed om ons bij te benen en uiteindelijk na een bijna-misser de strijd staakte. Zo’n Siciliaan heeft doorgaans genoeg testosteron in zijn lijf om een American Football team mee te bevoorraden; deze zal wellicht niet gesnapt hebben hoe een stelletje scooters hem de das om deden. Funny.
Maar ook op de snelweg, waar de X-ADV aan een kruissnelheid van 130 km per uur (trager en ze rijden je in Sicilië van de weg af) net onder de 4 liter op 100 km bleef of 1 op 25, was het wel leuk rijden. Met het scherm in de hoogste stand, liet de nieuwe Honda een goede windbescherming liet optekenen.
Ook off road
Het iets pittiger karakter biedt ook voordelen als je een stukje off road meepikt. Met de tractie controle uitgeschakeld, kom je aardig vooruit op onverharde ondergrond. Honda zou kunnen overwegen om ook het ABS achteraan uitschakelbaar te maken voor off road. Nu is het nog even schrikken als je zonder tractiecontrole driftend een bocht uitkomt, maar bij het aanremmen voor de volgende hindernis het ABS voelt ingrijpen. Moeilijk kan dat niet te verwezenlijken zijn. De aanwezige Japanners hadden er alvast oren naar.
Ander pluspunt: het scherm is nu met één hand instelbaar en dat spaart tijd en moeite. En het werkt uitstekend. En dat laatste is zowat de conclusie over alles wat op de 2025 Honda X-ADV terug te vinden is. De nieuwe rij-modi geven de hermafrodiete tweewieler een iets pittiger karakter, de zithouding met het nieuwe zadel is beter (het vorige voelde soms wat krap aan) en de nieuwe bedieningsinstrumenten zijn een schot in de roos.
Voeg daaraan toe dat er nu ook cruise control op zit en je komt tot de slotsom dat de X-ADV completer dan ooit geworden is. Volwassener, zouden we’m niet direct durven noemen, want hij heeft nog altijd dat speelse kantje dat om de haverklap een glimlach op je gezicht tovert. Maar een stap vooruit is het wel degelijk. Wetende hoe goed de vorige versie was, wil dat veel zeggen.
En de Forza?
Veel van wat we hierboven vertelden, slaat ook op de Forza. Toegenomen pit, bijgewerkte rij-modi (geen Gravel mode hier), cruise control, vernieuwde styling…Maar de Forza 750 heeft wel degelijk een eigen karakter. En dat brengt hem in het touring segment. Een optimist zou er zelf een alternatief op de NT1100 in kunnen zien. Wij beschouwen hem meer als een alternatieve Gran Turismo, temeer omdat er nu bijvoorbeeld ook een elektrisch instelbaar windscherm op zit en er iets meer ruimte gekomen is voor voeten en benen. Op de snelweg hou je met nog meer gemak dan op de X-ADV die 130 km per uur kruissnelheid aan. Op slingerwegen en bij druk verkeer, blinkt de Forza 750 uit door zijn wendbaarheid en hij stuurt verrassend scherp. Het minder speelse karakter wordt gecompenseerd door een stevige dosis comfort en meer opbergruimte.
Hij is bovendien 700 euro goedkoper dan de X-ADV.
Gek, want hij is allesbehalve minder goed uitgerust. Nu, ‘goedkoper’ is hier misschien niet het juiste woord, want deze tweeling heeft niet alleen de rijcapaciteiten van enkele motorfietsen overgenomen, ook de prijs zit eerder in de zone van motorfietsen dan in die van de scooters. Maar goed misschien, want anders was die X-ADV misschien gewoon de best verkopende Honda adventure motor. ’t Zou wat zijn…
Technische kenmerken en prijs 2025 Honda X-ADV (Forza 750)
MOTOR
Type: Vloeistofgekoelde SOHC paralleltwin
Cilinderinhoud: 745 cc
Boring x slag: 77 x 80 mm
Compressieverh.: 10,7:1
Koppeling: DCT
Transmissie: zesbak
Eindoverbrenging: ketting
PRESTATIES
Maximaal vermogen: 58 pk (43 kW) @ 6750 tpm
Maximaal koppel: 69 Nm @ 4750 tpm
ELEKTRONICA
Motor: HSTC uitschakelbare Tractiecontrole, cruise control
Rijwielgedeelte: ABS voor en achter
RIJWIELGEDEELTE
Frame: stalen diamant frame
Vering voor: 41 mm Showa SFF CA voorvork,
Stelmogelijkheden: niet instelbaar
Vering achter: Monoschok op Pro Link
Stelmogelijkheden: Veervoorspanning instelbaar
Veerweg v/a: 153/150 mm (130/120 Forza)
Rem voor: 296 mm dubbele schijf met radiaal gemonteerde vierzuigerklauw (310 mm Forza)
Rem achter: enkele 240 mm schijf met enkelzuigerklauw
Banden v/a: 120/70-17, 160/60-15
AFMETINGEN
Rijklaar gewicht: 237 kg (236 Forza)
Tankinhoud: 13,2 l
Wielbasis: 1590 (1580 Forza)
Zithoogte: 820 mm (790 Forza)
Balhoofdhoek: 27°
Naloop: 104 mm
PRIJS
België: vanaf 13.499 euro (12.799 Forza)
Nederland: 15.600 euro (14.900 Forza)